Trzeci Wiek z Jedynką na Piątkę - relacja z warsztatów

 Warsztaty „Spotkanie z tradycją ludową”, to kolejne działanie w ramach projektu "Trzeci Wiek z Jedynką na Piątkę!". W dniu 9.09.2017 r. grupa wolontariuszy Wol "ę" przy UTW i dzieci ze Szkoły Podstawowej Nr 1 z Oddz. Integracyjnymi w Chrzanowie, wzięli udział w warsztatach, które odbyły się w Olszynach na terenie obiektu sportowego.

Przy pomocy prostych (prymitywnych) przedmiotów i urządzeń niezbędnych w gospodarstwie  domowym,  zobrazowane zostało życie dawnej wsi. Dzieci  chętnie próbowały młócić cepami, mielić na  żarnach, wyrabiać masło i  ser.  Wolontariusze również wykazywali się znajomością niektórych prac gospodarskich i razem z dziećmi, wiązali powrósła, szatkowali kapustę. Kolejne czynności, to:  skubanie pierza oraz wyplatanie koszyczków z wikliny.

Jak zwykle, na kolejnych już  warsztatach,   koszyczki  cieszyły się dużym zainteresowaniem. Widać było duże zaangażowanie dzieci przy tej czynności. Uczestnicy warsztatów zajadali się smacznym, swojskim chlebem z masłem, smalcem i ogórkiem kiszonym. Gospodarze powitali nas tradycyjnie, jak kiedyś witało się gości zaproszonych na wesele -  marszem  weselnym, w wykonaniu panów: Józefa i Tadeusza Mastalskich, a panie  „kucharki” częstowały  pysznym ciastem. Serdeczne powitanie, zachęciło uczestników  do udziału w warsztatach. Można było poczuć klimat dawnych lat   i z sentymentem je wspominać. „Orkiestra” towarzyszyła nam przez cały czas trwania warsztatów.W jednym z pomieszczeń, zorganizowano wystawę pod nazwą „ Z domowych archiwów”. Zgromadzone zostały różne eksponaty: przedmioty codziennego użytku,  narzędzia do prac  polowych i  w gospodarstwie domowym, cenne pamiątki, zdjęcia, dokumenty dotyczące historii lokalnej społeczności, zachowane w archiwach domowych,  piękną porcelanę, a także dawne stroje. Niektóre pochodzą z początków XIX wieku.  Wystawa również spotkała się z dużym zainteresowaniem.

Gospodynie,  ubrane w  stroje z innej epoki, zaprezentowały styl ubierania się kobiet  tamtych czasów. Dzieci, oprócz warsztatów, miały możliwość  skorzystania z siłowni, boiska (super utrzymanego) oraz placu zabaw. A wszystko to odbyło się na terenie obiektu sportowego, który udostępniło nam Stowarzyszenie Kultury, Sportu i Rozwoju wsi Olszyny. O gościnę i miłą atmosferę zadbały Panie z KGW oraz Sołtys wsi. Wykazali się wielkim zaangażowaniem. Dopełnieniem była piękna, słoneczna pogoda. Wręczone zostały dyplomy i podziękowania  Gospodarzom, za serdeczne przyjęcie i pomoc w  realizacji projektu. Spotkaliśmy się również z przychylnością i  aprobatą Wójta Gminy Babice. Dzieci otrzymały czapeczki i długopisy  z logiem Gminy Babice. W działanie zaangażowali się bezinteresownie  również inni mieszkańcy lokalnej społeczności. Pełna integracja:  międzypokoleniowa i  wieś – miasto! Dzięki takim warsztatom, dzieci z miasta zobaczyły, jak wyglądało życie na wsi, jaką  cenę miała kromka chleba, ale nie ta z supermarketu. Tradycje ludowe naszego regionu przetrwają przez pokolenia, jeśli będziemy zabiegać o ich kultywowanie. Chciałoby się rzec za J. Kochanowskim: ”Wsi spokojna, wsi wesoła…”

Dofinansowano ze środków projektu  "UTW dla społeczności", będącego częścią programu "Uniwersytety Trzeciego Wieku"  Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę".

 

 

 

Kalendarz akademicki

◄◄
►►
wrzesień 2018
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
    

UTW w Chrzanowie.   Wszelkie prawa zastrzeżone   *   ©   Copyright 2013   *   Webmaster: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.